Bezbariérová kúpeľňa nie je určená len pre ľudí s hendikepom. Svoje opodstatnenie má aj u starších ľudí či tých, ktorí sa zotavujú po vážnych úrazoch. Ak staviate alebo rekonštruujete dom, je rozumné myslieť do budúcnosti na časy, keď už nebudete mať takú pohyblivosť ako dnes. Čo robí kúpeľňu naozaj bezbariérovou?
Nohy nás nesú celý život, no časom môžu doslúžiť. Mali ste niekedy zlomenú nohu? Prejsť s ňou čo i len na záchod vie človeka poriadne vyšťaviť.
Preto je namieste vytvoriť si domov, ktorý vám v ťažkých chvíľach nebude prekážkou, ale bezpečným miestom. Vo vyššom veku i v prípade zníženia pohyblivosti. Centrom pozornosti by mala byť práve kúpeľňa, kde môžu bariéry spôsobiť najviac problémov a rizík.
Priestrannosť a bezprahový vstup
Základom bezbariérovej kúpeľne je dostatočný priestor pre pohodlný pohyb, otáčanie sa či manévrovanie s vozíkom, chodítkom alebo barlami.
Dvere by mali byť široké ideálne 1 meter a otvárať sa smerom von. O level vyššie sú posuvné dvere, ktoré šetria miesto. Samozrejmosťou sú bezprahové prechody medzi miestnosťami aj vaňou či sprchovým kútom.
Sprchový kút a vaňa
Klasický sprchový kút so zapustenou vaničkou a nízkymi okrajmi ponúka pohodlný vstup. Ideálne rozmery pre bezbariérový kút sú aspoň 1,5 x 1,5 m.
Modernou voľbou je otvorený sprchový kút „walk-in”, ktorý odstráni všetky prekážky. Tvorí ho jedna alebo dve sklenené zásteny, prípadne murovaná stena. Walk-in kúty môžu mať zapustenú vaničku alebo sprchový žľab v rovine podlahy, ktorá musí byť protišmyková.
Sprchový kút odporúčame vybaviť sklopnou sedačkou či lavičkou a umiestniť ju v dosahu batérie a ručnej sprchy.
Pri výbere vane zvoľte model s dvierkami alebo zásuvný typ pre ľahký vstup. Rovnako nezabudnite na madlá a protišmykovú podložku na dno.
Toaleta a umývadlo
WC misa by mala byť osadená vyššie, ideálne vo výške okolo 50 cm pre ľahšie používanie. Po oboch stranách toalety by nemali chýbať madlá slúžiace ako opora pri dosadaní a vstávaní.
Umývadlo umiestnite vo výške, ktorá umožní pohodlný prístup aj z invalidného vozíka. Pod umývadlom by mal byť voľný priestor na nohy, preto zvoľte skrinky s výrezom alebo sifóny s minimalistickým dizajnom šetriacim miesto.
V modernej bezbariérovej kúpeľni je vhodnou voľbou senzorová batéria, ktorá sa ovláda bez dotyku a nielen hendikepovaným osobám zjednoduší proces umývania rúk. V porovnaní s klasickými batériami ide navyše o hygienickejšie riešenie.
Pár tipov na dômyselné vychytávky pre vyšší komfort v kúpeľni
Mnoho šikovných riešení dokáže ešte viac uľahčiť a spríjemniť používanie bezbariérovej kúpeľne:
✅ Priestorovo úsporný umývadlový sifón Aquaristo Style s minimalistickým dizajnom a chrómovou povrchovou úpravou ušetrí miesto pod umývadlom a vďaka špeciálnemu tvaru umožňuje pohodlný prístup aj z invalidného vozíka.
✅ Predstenový systém Solomodul pre závesné WC ponúka oddialené či senzorové splachovanie, montáž oporných madiel a elektrický pohon pre nastavenie výšky WC misy.
✅ Pneumatické oddialené splachovanie prináša komfort vďaka možnosti umiestnenia tlačidla až 3 m od toalety. Ručné aj nožné ovládanie uľahčuje používanie ľuďom s fyzickým hendikepom a zvyšuje hygienu.
✅ Bezdotykové ovládacie tlačidlá umožňujú splachovanie bez priameho kontaktu, šetria vodu a sú ľahko ovládateľné pre každého. Nastaviteľné parametre spláchnutia prispôsobíte vlastným potrebám.
Ak hľadáte ešte viac skvelých tipov a inšpirácie nielen pre bezbariérovú kúpeľňu, ale aj pre ďalšie miestnosti vo vašom domove, navštívte blog popredného slovenského predajcu moderných vychytávok do kuchyne i kúpeľne – Intercom.
Sponzorovaný článok