Jesenné obdobie so sebou prináša bohatú úrodu tekvíc a medzi nimi vyniká práve hokaido – menšia, no o to výnimočnejšia odroda. Táto tekvica sa stala hitom modernej kuchyne nielen pre svoju lahodnú chuť, ale aj pre jednoduché spracovanie a množstvo zdraviu prospešných látok. Či už ste skúsený kuchár alebo začiatočník, hokaido tekvica vám ponúka nekonečné možnosti kulinárskeho využitia. V nasledujúcom článku vám predstavíme všetko, čo potrebujete vedieť o tejto jedinečnej zelenine – od jej pôvodu cez pestovanie až po chutné recepty.
Čo je hokaido tekvica?
Hokaido tekvica, známa aj ako červená tekvica alebo hokkaido, sa v posledných rokoch stala neodmysliteľnou súčasťou našich kuchýň. Tento japonský druh tekvice, pôvodom z ostrova Hokkaidó, si získal popularitu vďaka svojej všestrannosti, výraznej chuti a bohatému nutričnému profilu. Ide o menší druh tekvice s charakteristickou červeno-oranžovou farbou a guľatým tvarom, ktorá váži zvyčajne 1-2 kilogramy. Jej veľkou výhodou je tenká šupka, ktorú nie je potrebné lúpať, čo značne uľahčuje jej prípravu v kuchyni.
Zdravotné benefity hokaido tekvice
Z pohľadu výživy je hokaido tekvica skutočným pokladom. Obsahuje minimum kalórií, približne len 30 kcal na 100 gramov, zato je bohatá na vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie. Vyniká najmä vysokým obsahom beta-karoténu, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A, prospešný pre náš zrak a imunitný systém. Nájdeme v nej aj významné množstvo vitamínov skupiny B, C a E, ako aj minerály ako draslík, vápnik a horčík. Pravidelná konzumácia hokaido tekvice môže prispieť k posilneniu imunity, zlepšeniu trávenia a dokonca podporiť aj proces chudnutia vďaka nízkemu obsahu kalórií a vysokému obsahu vlákniny.
Ako pestovať hokaido tekvicu?
Pre tých, ktorí sa rozhodnú pestovať si hokaido tekvicu vo vlastnej záhrade, je dobrou správou, že jej pestovanie nie je príliš náročné. Vyžaduje si slnečné stanovište a výživnú, humóznu pôdu. Dôležité je poskytnúť rastline dostatok priestoru, ideálne 2-3 metre štvorcové, a zabezpečiť pravidelnú zálievku. S výsevom začíname v marci alebo apríli, keď predpestujeme priesady, ktoré po posledných mrazoch, zvyčajne v máji, vysadíme von. Zber prebieha na jeseň, od septembra do októbra. Pri správnom skladovaní v chladnom a suchom prostredí vydrží tekvica 3-6 mesiacov.
Využitie v kuchyni
V kuchyni je hokaido tekvica mimoriadne všestrannou surovinou. Môžete ju piecť, variť, dusiť, grilovať alebo pripravovať na pare. Vďaka svojej sladkastej, orieškovej chuti sa hodí do slaných i sladkých pokrmov.
Foto: Freepik
Recept na krémovú hokaido polievku
Jedným z najobľúbenejších receptov je krémová hokaido polievka. Na jej prípravu potrebujete jednu strednú hokaido tekvicu, dva zemiaky, cibuľu, dva strúčiky cesnaku, dve mrkvy, liter zeleninového vývaru a 200 ml smotany na varenie. Z korenín použite soľ, čierne korenie a štipku muškátového orieška. Na ozdobu sa hodia opražené tekvicové semienka a čerstvá petržlenová vňať.
Postup prípravy polievky je jednoduchý. Tekvicu umyte a nakrájajte na kocky, šupku nelúpte. Na olivovom oleji orestujte nadrobno nakrájanú cibuľu, pridajte prelisovaný cesnak a krátko orestujte. Následne pridajte nakrájanú tekvicu, zemiaky a mrkvu, zalejte vývarom a varte 20-25 minút domäkka. Potom všetko rozmixujte tyčovým mixérom, pridajte smotanu a dochuťte korením. Po krátkom prevarení ozdobte opraženými tekvicovými semienkami a petržlenovou vňaťou. Pre intenzívnejšiu chuť môžete zeleninu pred varením krátko opiecť v rúre.
Okrem polievky môžete z hokaido tekvice pripraviť množstvo ďalších chutných jedál. Výborne sa hodí ako príloha – stačí ju upiecť v rúre s bylinkami a dochutiť cesnakom a olivovým olejom. Skvelé je aj tekvicové rizoto s parmezánom a šafranom, či tekvicový chlieb s orechmi. Z hokaido tekvice môžete dokonca pripraviť aj zdravé smoothie – stačí ju skombinovať s banánom, medom, škoricou a zázvorom.
Skladovanie a uchovávanie
Pre správne skladovanie čerstvej tekvice je dôležité zabezpečiť chladné prostredie s teplotou 8-12°C a suché, tmavé miesto. Tekvicu položte na drevený rošt alebo kartón a pravidelne kontrolujte jej stav. Spracovanú tekvicu môžete zamraziť nakrájanú na kocky, zavárať v pohároch alebo sušiť nakrájanú na tenké plátky.
Hokaido tekvica je skutočne všestranná potravina, ktorá si zaslúži miesto vo vašej kuchyni. Jej pestovanie nie je náročné a odmení vás bohatou úrodou plnou vitamínov a minerálov. Či už z nej uvaríte krémovú polievku, upečiete koláč alebo ju pridáte do smoothie, určite neoľutujete.