Svrab je vysoko nákazlivé kožné ochorenie, ktorého výskyt na Slovensku v posledných rokoch stúpa. Kým v roku 2021 sa nakazilo takmer 900 ľudí a v roku 2022 Úrad verejného zdravotníctva SR zaznamenal 1299 prípadov, v roku 2023 sa situácia ďalej zhoršovala. Od začiatku roka 2023 do júna bolo na Slovensku evidovaných až 441 prípadov svrabu. Tento trend pokračoval aj v roku 2024, hoci presné čísla za celý rok ešte nie sú k dispozícii.
Čo je svrab a jeho pôvodca
Svrab (scabies) je infekčné kožné ochorenie spôsobené mikroskopickým parazitom – zákožkou svrabovou (Sarcoptes scabiei). Tento roztoč žije v chodbičkách v rohovej vrstve epidermis človeka, kde samička kladie vajíčka. Zákožka svrabová je voľným okom takmer neviditeľná, dosahuje veľkosť maximálne 0,3-0,5 mm.
Životný cyklus zákožky trvá približne 3-6 týždňov. Samičky vytvárajú v koži chodbičky dlhé 1-2 cm, v ktorých denne kladú 1-2 vajíčka. Po niekoľkých dňoch sa z vajíčok vyliahnu larvy, ktoré sa za 10-14 dní vyvinú na nové samičky.
Príznaky svrabu
Hlavným príznakom svrabu je intenzívne svrbenie, ktoré sa zvyšuje v noci alebo pri zahriatí tela. Medzi ďalšie príznaky patria:
- Bledoružové až červené mapy v postihnutých oblastiach
- Vyrážky a pupence
- Kožné hnisavé rany a následné bakteriálne infekcie spôsobené poškriabaním
Svrab najčastejšie postihuje oblasti s jemnou kožou, ako sú priestory medzi prstami, zápästia, lakte, podpazušie, okolie prsných bradaviek, pupok, genitálie a vnútorná strana stehien.
Prenos svrabu
Svrab sa prenáša hlavne:
- Priamym blízkym kontaktom s infikovanou osobou (najmä pri dlhšom fyzickom kontakte)
- Používaním spoločného oblečenia, posteľnej bielizne či uterákov
Svrab sa môže šíriť rýchlo v preplnených a nehygienických podmienkach, ako sú väznice, ubytovne, utečenecké tábory, ale aj v domovoch dôchodcov, detských domovoch, nemocniciach a internátoch.
Diagnostika a liečba
Diagnostika svrabu zahŕňa klinické vyšetrenie kože lekárom, použitie dermatoskopu a mikroskopické vyšetrenie vzorky kože.Liečba svrabu zahŕňa použitie antiektoparazitík, ktoré ničia zákožku svrabovú:
- Permethrínový krém (INFECTOSCAB 5 % krém)
- Ivermektín tablety
- Sírová pasta v koncentráciách 2,5 až 10%
- Antibiotiká na liečbu sekundárnych bakteriálnych infekcií
- Antihistaminiká na tlmenie intenzívneho svrbenia
Je dôležité, aby sa liečili všetci členovia domácnosti alebo komunity, ktorí boli v úzkom kontakte s infikovanou osobou.
Prevencia a hygienické opatrenia
Súčasťou liečby svrabu je aj dôkladná dezinfekcia domácnosti:
- Pranie posteľnej bielizne, oblečenia a uterákov v horúcej vode (60-95°C)
- Dezinfekcia matracov, sedacích súprav a povrchov
- Izolácia predmetov, ktoré nemožno vyprať, v plastových vreciach na 72 hodín
Na prevenciu nákazy svrabom sa odporúča dôkladná osobná hygiena, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s infikovanými osobami a udržiavanie čistoty prostredia.
Zhrnutie na záver
Svrab je síce nepríjemné, ale liečiteľné ochorenie. Včasná diagnostika a správna liečba sú kľúčové pre úspešné zvládnutie infekcie. Pri podozrení na svrab je dôležité čo najskôr navštíviť lekára a dodržiavať všetky odporúčané liečebné a hygienické opatrenia. S ohľadom na rastúci počet prípadov v posledných rokoch je dôležité zvýšiť povedomie o tomto ochorení a jeho prevencii.
Ilustračný obrázok: Freepik